1. Farby na prechádzke
Postup: Pripravíme si šesť pohárov rovnakej veľkosti. Do troch pohárov nalejeme vodu a každú zafarbíme inou potravinárskou alebo temperovou farbou. Poháre si poukladáme do kruhu tak, že každý druhý pohár bude prázdny. Z kuchynskej utierky si odtrhneme 2 pásiky, ktoré preložíme na polovicu. Do každého pohára s farebnou vodou umiestnime pásik z utierky tak, že jeden koniec bude v zafarbenej tekutine a druhý koniec v prázdnom poháriku. Pozorujeme, čo sa stane na základe vlastnosti vody, ktorou je vzlínavosť, farebná kvapalina preteká cez papier do druhého pohára.
2. Ako pije kockový cukor
Postup: Pridáme niekoľko kvapiek potravinárskeho farbiva do vody a nalejeme ju na tanier. Vysypeme do tanierika kocky cukru a pozorujeme ako postupne do seba absorbujú farbu. Do druhej misky, v ktorej je tiež zafarbená voda, poukladáme niekoľko kociek cukru na seba a sledujeme,čo sa stane. Deti vidia, že farebná voda sa pohybuje po kockách cukru smerom nahor. Môže dôjsť až k zrúteniu nakladaných kociek.
Experiment opakujeme s obmenou: Na jednu kocku cukru položíme hliníkovú fóliu, papier a potom ďalšie kocky cukru. Zisťujeme,čo to spôsobí. Zastaví sa voda alebo bude ďalej pokračovať na vrchol poslednej kocky cukru? Pozorujeme a porovnávame priechodnosť a savosť materiálov cez servítku voda presakuje, cez alobal nie.
3. Čarovné kreslenie
Postup: Pripravíme si tenký papier, kopírovací papier, drievko, temperové alebo vodové farby, štetec. Drievkom nakresliť na čistý papier kvety, odkryť a vybrať kopírovací papier. Následne vymaľovať farbami kvety a vytvoriť farebnú lúku.
4. Hra s kvetmi
Postup: Pripraviť si pomôcky: nakreslenú maketu kvetu, nožnice, farbičky, mištičku s vodou. Vystrihnúť a vyfarbiť maketu kvetu. Lupene kvetu natočiť na ceruzku a následnevystrihnutý kvet namočiť do mištičky s vodou a pozorovať zmeny pri namočení kvetu do vody.Vplyvom deja, nazývaného vzlínavosť voda stúpa do vlákien papiera aj do malých priestorov medzi nimi a zapĺňa ich. Ohnuté lístky vystrihnutého kvetu sa tým vyrovnajú.
5. Od semienka k rastlinke – pokus so sadením fazuľky.
1.Zasadiť fazuľky do kelímkov s hlinou. Jeden kelímok nechať odkrytý a druhý zakryť kartónom.
2. Zasadiť fazuľku do mokrej vaty. 3. Zasadiť fazuľku do suchej vaty.
4.Dať fazuľku do vody.
.
Následne pozorovať fazuľky, ktorá vyklíči skôr a ktorá vôbec. Zároveň zisťujeme, čo fazuľka potrebuje, aby vyklíčila.